- YÜKLENİYOR -

 

 

Mumbara Efsanesi

Mumbara efsanesi yüz yıllar önce Braavos krallığında geçen gerçek bir öyküye dayanır. Şimdiki adı Denizli olan ancak denize kıyısı bulunmayan Braavos’ta mitolojik israf tanrısı Mumy yaşarmış. Kral Büyük Alexandre tarafından insanlara her 30 yıldız görümünde bir burs dağıtılır, akabinde Mumy insanların nefislerini etkileyerek burslarının hemencecik bitmesini sağlarmış.

Mumbara Efsanesi

Bizim tanrı Mumy bir gün yine görev başında devriyede iken, Hieropolis Tekkesi’nde Barbara isimli güzel mi güzel bir genç kıza denk gelmiş. Barbara güzel, Barbara çalışkan, Barbara zeki. Zira Tıbbiye öğrencisi imiş. Mumy görevi gereği Barbara’yı etkilemiş ve bursundan son kalanları Buck-ı-Star isimli mekanda Frappiesprocano içirmek suretiyle harcatmış. Barbara, Mumy’nin etkisinden kurtulup kendine geldiğinde, gelecek 5 yıldız görümünde kullanacağı bursu Frappiesprocano’ya verdiğini fark etmiş ve çok üzülmüş. O zamanlar tabii makarna falan da yok ki kız günü kurtarsın. Barbara’nın üzüntüden ve açlıktan yatağa düşmesine sebep olan Mumy hatasını anlamış. Özür dilemek için defalarca Barbara ile görüşmek istese de Barbara kabul etmemiş. Sonuçta özür karın doyurmuyor, haklı kız.

Bu kedere daha fazla dayanamayan Mumy, bir mektup yazmış ve Murat Kekilli’nin “Bu Akşam Ölürüm Beni Kimse Tutamaz“ şarkısını dinleyerek ebediyete intikal etmiş. Mektubunda yıllar sonra israfın değil birikimin doğru yol olduğunu anladığını belirtmiş. Bu hüzünlü mektubun son satırları aşağıdaki gibidir:

  •    Oy Barbara Barbara
  •    Ateş düştü şalvara
  •    Ağzım dilim kurudu
  •    Kız sana yalvara yalvara

İşte o zamandan bu zamana Mumy ve Barbara efsanesi, birikimin doğruluğu ve gerekliliği üzerine yediden yetmişe anlatılır. Zaman içerisinde efsanenin adı kulaktan kulağa Mumbara olarak kısalmış ve günümüze değin gelmiştir.

Bu efsaneyi hazırlarken çok eğlendik, umarız sizin için de okuması keyifli olmuştur. Şimdi biraz da gerçek hikayemizden bahsedelim:

2016 yılında bir fikir ile yola çıktık. Yapmak istediğimiz işi en iyi özetleyen tabir Mobil Kumbara idi, derken kısa kullanım olarak Mumbara’yı benimsedik. Sancılı geçen kuluçka sürecinin ardından 2016 yılı Nisan ayında uygulamamızı yayınladık, anlaşma yaptığımız 20 civarında işletmede sistemi aktifleştirdik ve Pamukkale Üniversitesi öğrencilerinin kullanımına sunduk. Bu zamana kadar 2000’in üzerinde üyemiz ile ciddi bir tecrübe edindik ve Mumbara'yı yerelden ulusala taşımak adına kolları sıvadık. İş modelimizi, ekibimizi, networkümüzü ve bakış açımızı geliştirdik. Hayallerimizi besledik, hedeflerimizi ilerlettik.

Şuanda;

  • Türkiye’deki öğrencilerin yaptığı harcamalardan finansal kazanımlar elde etmelerini,
  • Gerek bireysel gerek toplumsal bazda ekonomik fayda üreterek ülke ekonomisine küçük de olsa destek olabilmeyi,
  • Yerel, küçük ve orta ölçekli işletmelerin hizmet kalitesi, müşteri ilişkileri, teknoloji adaptasyonu ve markalaşma süreçlerine katkıda bulunabilmeyi,
  • Birçok noktada öğrencilerin pusulası konumunda ihtiyaçlara çözüm olabilecek alternatifler sunabilmeyi,
  • Uluslararası pazarlarda da faaliyet göstererek mikro ölçekte oluşturduğumuz olumlu etkiyi daha fazla öğrenciye ulaştırmayı, aynı zamanda Türkiye’yi layığı ile temsil edebilmeyi

hedefliyor ve vizyonumuz doğrultusunda çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Bizleri ve Mumbara’yı destekleyebilecek veya bizlerin destek olabileceği bir pozisyonda bulunan herkesin bizimle iletişime geçmesini rica ediyoruz. Önemli gelişmeleri buradan bildireceğiz.

Hak eden herkesin sevgi, huzur ve başarı dolu bir geleceği olması dileklerimizle, bu dileklerimizin gerçekleşmesi için bizim gibi emek harcayan herkesin şansı bol olsun.

Mumbara Ekibi

Ön kaydını hemen yap, Mumbara yayınlandığında ilk senin haberin olsun.
Menu